بررسی کابل افشان : یکی از انواع کابل برق کابل افشان است. هادی کابل افشان از جنس مس است چراکه کابل افشان یک کابل انعطاف پذیر است و هادی آن ب
انواع کابل کاربرد کابل های مختلف مقالات تخصصی سیم و کابل

بررسی کابل افشان

یکی از انواع کابل برق کابل افشان است. هادی کابل افشان از جنس مس است چراکه کابل افشان یک کابل انعطاف پذیر است و هادی آن باید از یک فلز انعطاف پذیر باشد. رسانای مس بهترین فلز انعطاف پذیر برای کابل افشان است. در ادامه به بررسی کابل افشان خواهیم پرداخت.

بررسی کابل افشان – تاریخچه

پیشینه طراحی و تولید کابل افشان به اواخر دهه 70 میلادی برمی گردد. زمانی که اولین کابل را تولید کردند درصدد آن بودند که یک کابل با روکش پلاستیکی تولید کنند اما چون در آن زمان پیشرفت تکنولوژی سرعت کمی داشت، این پروژه عملا قابل اجرا نبود.

قبل از اینکه کابل هایی با روکش پلاستیکی تولید شوند روکش کابل افشان از یک نوع کائوچوی طبیعی به نام گوتاپرچا بود. در سال 1980 صنعت سیم و کابل وارد دنیای جدیدی در تولید کابل افشان شد. در این سال توانستند کابل افشان را با موادی نفوذ ناپذیر، روکش و عایق کنند.

کابل از به هم تابیده شدن چند رشته سیم تشکیل می شود.اگر این رشته های سیم تشکیل دهنده از مس باشند کابل مسی، و اگر از جنس آلومینیوم باشد کابل آلومینیومی است. اساسا کابل برق به سه بخش تقسیم می شود کابل افشان ، کابل نیمه افشان و کابل مفتول.

مقایسه کابل مسی با آلومینیومی

کابل برق افشان

مطابق استاندارد هادی هایی که در کابل های افشان یا انعطاف پذیر مورد استفاده قرار می گیرد ، هادی های افشان می بایستی دارای الزامات زیر باشند :

 • جنس هادی ها مس آنیل شده با اندود یا ساده.
 • قطر نامی مفتول های هر هادی باید یکسان باشد.
 • قطر مفتول های هر هادی نباید از حداکثر مقادیر داده شده در استاندارد بیشتر باشد.
 • مقاومت هر هادی در۲۰ درجه سانتیگراد نباید بیش از حداکثر مقدار تعیین شده در استاندارد باشد.
 • متاسفانه علی رغم مقاومت الکتریکی بالای تعیین شده برای این هادی، در ایران مصرف بسیار بالایی در ساختمان پیدا کرده است.
 • هادی این دسته را به دو گروه پنچ و شش تقسیم بندی می کنند که هادی گروه شش انعطاف پذیری بیشتری نسبت به هادی گروه پنج دارد.
 • از هادی گروه یک به گروه شش انعطاف پذیری و رشته های هادی بیشتر می شود. اما سطح مقطع ثابت باقی می ماند.

بررسی کابل افشان : یکی از انواع کابل برق کابل افشان است. هادی کابل افشان از جنس مس است چراکه کابل افشان یک کابل انعطاف پذیر است و هادی آن ب

بررسی کابل افشان – ویژگی های کابل افشان

کابل افشان قابلیت انعطاف پذیری دارد و می توان آن را خم کرده و به شکل دلخواه در آورد. همچنین این نوع کابل به راحتی نمی شکند و به نسبت به سایر کابل ها اعم از کابل مفتولی مقاوم تر است،کابل افشان از تعداد بسیار زیادی رشته های نازک هادی ساخته شده است.

 • به کابل های افشان کابل یا سیم نرم نیز گفته می شود.
 • از این نوع کابل معمولا داخل منزل و یا در فواصل کوتاه می توان استفاده کرد.
 • کابل های افشان نیز مانند کابل ها و سیم های مفتولی می تواند ولتاژی بین 300 تا 500 ولت را تحمل کند.
 • کابل افشان به نسبت کابل نیمه افشان از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است.
 • کابل افشان انعطاف بهتری دارند و در نقاط خشک و نمناک مصرف دارند.
 • اگر نیاز به انعطاف پذیری بیشتر و خواص مکانیکی متوسط باشد از سیم و کابل افشان استفاده می‌کنند.

کابل افشان در دو نوع گرد و تخت طراحی و تولید می شود.

کابل افشان گرد یا کابل افشان تخت

کابل افشان اغلب به صورت گرد طراحی می شود که با وجود کاربرد زیاد و مصرف عمومی بالا، نقطه ضعف هایی در ساختار آن وجود دارد. با گذشت سال ها از تولید کابل افشان، این کابل به عنوان کابل عادی در صنعت شناخته می شود. از این کابل ها اکثرا در کارخانه های تولیدی اتوماتیک و عمومی و همچنین انرژی هایی که قابلیت نوسازی دارند استفاده می شود.

اما کابل افشانی که به صورت تخت طراحی می شود امروزه بهترین جایگزین برای کابل گرد است. این کابل راه حل مناسبی برای تامین برق و انتقال داده ها در دستگاه های طبی، نیمه هادی، و هواپیماهای غیر نظامی در مقایسه با سایر گزینه ها می باشد. کابل های تخت اصولا تمایلی به پیچیده شدن روی قرقره ندارند و بیشتر مورد توجه شرکت های تولید کننده جرثقیل های سقفی است.

معیار های خرید کابل افشان

برای خرید کابل افشان باید پامترها و معیار های زیادی را در نظر داشته باشید. اول اینکه توجه کنید که وزن کابل اصلا معیار خوبی برای تشخیص کیفیت کابل نیست. دوم علاوه بر وزن، قیمت کابل افشان هم نمی تواند معیار خوبی برای اصالت کابل باشد چراکه فروشنده هایی هستند که با قیمت گذاری کابل اصل روی کابل تقلبی، آن را به جای کابل اصل به مشتری می فروشند. همواره برای خرید کابل افشان باید به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید به دلیل اینکه اعتبار و سابقه فروشگاه همیشه می تواند معیار مناسبی برای خرید کابل افشان باشد.

سیمکان، تولید کننده انواع سیم و کابل در استان اصفهان