در این مقاله به مقایسه کابل مسی با آلومینیومی از نگاه کارشناسان صنعت و خرید سیم و کابل سیمکان می پردازیم. با این که سال هاست از کابل برق قدرت
انواع کابل کاربرد کابل های مختلف مقالات تخصصی سیم و کابل مقایسه کابل ها

مقایسه کابل مسی با آلومینیومی

در این مقاله به مقایسه کابل مسی با آلومینیومی از نگاه کارشناسان صنعت و خرید سیم و کابل سیمکان می پردازیم. با این که سال هاست از کابل برق قدرت آلومینیومی در کنار نوع مسی استفاده می شود، هنوز هم برخی از مصرف کنندگان در هنگام انتخاب دچار تردید می شوند. در این مطلب قصد داریم با نگاهی دقیق ،به مقایسه این دو کابل و نقاط قوت و ضعف هر یک از آن ها بپردازیم.

مقایسه کابل مسی با آلومینیومی

فلز مس از قدیم انتخابی مناسب برای هادی سیم و کابل برق بوده است چرا که هم از نظر الکتریکی و هم اقتصادی شرایط مناسبی داشت. اما افزایش قیمت این فلز و محدودیت نسبی در منابع معدنی، تولید کنندگان را بر آن داشت تا گزینه دیگری را انتخاب کنند. این انتخاب، آلومینیوم بود؛ فلزی با ویژگی های گاها منحصر به فرد. آلومینیوم مقاومت الکتریکی بیشتری نسبت به مس دارد؛ اما قیمت آن تقریبا یک سوم قیمت مس است.

قیمت مس بسیار گران تر از آلومینیوم است به همین دلیل، از کابل آلومینیومی استفاده می کنند. اگر این کابل متناسب با اصول استاندارد ساخته شود مشکلی به وجود نخواهد آمد. قیمت مس نوسانات شدیدی دارد در حالیکه قیمت گذاری در بازار آلومینیوم روند یکنواخت تر و ثبات بیشتری دارد.

در حال حاضر افزایش بی سابقه قیمت مس اهمیت هادی های جایگزین از جمله آلومینیوم را دوچندان می سازد.

در حال حاضر آلیاژهای بکار رفته در هادی های آلومینیومی خواص بهبود یافته فیزیکی دارند و مشکلات هادی های آلومینیومی قبلی در آن ها برطرف گردیده است. از جمله مزیت های هادی های آلومینیومی هدایت الکتریکی یکسان و وزن کم آن است که این امر موجب شده تا نصب این نوع کابل در پروژه های ساختمان سازی که خمش و شکل دهی کابل در محیط های باریک اهمیت دارد، آسان تر شود.

بحث مقاومت بالاتر آلومینیوم که مطرح می شود، شاید فکر کنیم استفاده از چنین کابلی موجب افت ولتاژ یا ازدیاد دمای کابل حین بهره برداری خواهد شد.

اگر با همان اصولی که سایز کابل مسی را انتخاب می کنیم؛ دست به انتخاب نوع آلومینیومی بزنیم مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد.

به عبارت دیگر ظرفیت آمپری و افت ولتاژ محاسبه شده و سایز مناسب کابل مشخص می گردد. پس ناگفته معلوم است که برای عبور یک توان ثابت، سطح مقطع کابل آلومینیومی بایستی بیشتر از مس باشد.

در زمینه وزن کابل که بحثی نیست؛ چرا که آلومینیوم از این نظر بهتر (سبک تر) است. البته مواردی همچون خوردگی فلز نیز وجود دارد که با تمهیداتی از جمله استفاده از کلمپ بی متال تا حدودی قابل پیشگیری است.

کابل نامرغوب چه آلومینیومی باشد و چه مسی تفاوتی ندارد. در هر حال به علت استفاده از مواد غیر استاندارد (آلیاژ تعریف نشده) کابل عملکرد درستی نخواهد داشت.

موضوع مهم دیگر نوع کاربری است. از آلومینیوم فقط در کابل های قدرت با عنوان کابل آلومینیومی زمینی و هوایی به صورت خودنگهدار یا فاصله دار می توان استفاده نمود و تا کنون مجوزی برای کاربرد آن در تولید کابل افشان و ساختمانی صادر نشده است.

در این مقاله به مقایسه کابل مسی با آلومینیومی از نگاه کارشناسان صنعت و خرید سیم و کابل سیمکان می پردازیم. با این که سال هاست از کابل برق قدرت

در مقایسه کابل مسی با آلومینیومی انتخاب شما کدامیک می باشد ؟

هنگامی که می خواهیم از یک ماده رسانا برای هدایت جریان الکتریسیته در کابل برق استفاده کنیم باید به چند نکته توجه داشته باشیم. موضوع نخست میزان مقاومت الکتریکی این ماده می باشد.

هر چقدر این مقاومت کمتر باشد بهتر است. از طرفی موضوع صرفه اقتصادی نیز مطرح می گردد.

نقره فلزی است که از دیدگاه هدایت الکتریکی بهتر از مس عمل می کند؛ اما می بینیم که به جز برخی کاربردهای خاص از آن در تولید سیم و کابل استفاده فراوانی نمی شود. علت واضح است؛ قطعا هیچ کسی نقره را با این قیمت بالا نمی خرد که بعد زیر خاک دفنش کند!

در نهایت باید گفت که هر گونه تغییرات بنیادی احتمال خطراتی را در پروژه شما خواهد داشت و باید کلیه مزایا و معایب آلومینیوم در برابر مس را مورد بررسی قرار داد و در آخر تصمیم بگیرید که آیا برای پروژه شما کابل مسی مناسب است یا کابل آلومینیومی ؟

مزایای کابل مسی:

فلز مس از نظر الکتریکی بهترین انتخاب است و شاخص ترین ماده هادی مورد استفاده در توزیع و انتقال انرژی الکتریکی است که به خاطر قابلیت هدایت الکتریکی بالا و خواص فیزیکی و مکانیکی بسیار عالی از آن برای هادی سیم و کابل برق استفاده می کنند.

 • هدایت الکتریکی بهتر و ضریب رسانایی بیشتر
 • به خاطر مقاومت کمتر مس، مصرف انرژی آن پایین تر است.
 • نصب و راه اندازی راحت
 • مقاومت مکانیکی بالاتر که می تواند تنش های بیشتری را تحمل کند و در اثر خم و چرخش و به راحتی نمی شکند.
 • شاخص های الاستیک مس حدود ۱/۷ تا ۱/۸ برابر بیشتر از آلومینیم است.
 • ظرفیت بار کابل مسی ۳۰ درصد بالاتر از کابل آلومینیومی است.
 • مقاوم به خوردگی و مقاومت بسیار در برابر فرسایش
 • انعطاف‌پذیری بیشتر
 • استفاده از مس برای مصارف الکتریکی بهره‌وری انرژی را بسیار بالا می‌برد؛ ویژگی‌ای که سایر فلزات از آن محروم هستند.

زمانی که می خواهند بخشی از سیم کشی ساختمان را تعویض کنند، برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد، برای ترکیب سیم کشی مسی و آلومینیومی یا ترکیب سیم های ساخته شده با فلزات مختلف از روش های اتصال مانند گیره های ویژه یا پدهای اتصال استفاده می کنند.

این طراحی سطح بالایی از ایمنی را تامین می کند و از خطرات هم جلوگیری می کند. اما تست های دوره ای، کشیدن اتصالات پیچ و مهره و بلوک ترمینال از معایب این روش هستند.

عمر هر دو کابل تقریبا یکسان است و این باور که کابل مسی بیشتر عمر می کند باور غلطی است. در واقع یک کابل مسی با کیفیت ۳۰ سال و کابل آلومینیومی ۲۰ سال عمر می کند. اما اگر کابل بی کیفیت باشد ممکن است طول عمر کابل مسی حتی کمتر هم باشد.

مزایای کابل آلومینیومی
 • آلومینیوم مقاومت الکتریکی بیشتری نسبت به مس دارد؛
 • قیمت کابل آلومینیومی تقریبا یک سوم قیمت مس است
 • وزن آلومینیوم کمتر از مس است
 • ضد اکسیداسیون
 • مقاوم در برابر خوردگی

سیمکان بزرگترین تولیدکننده انواع سیم و کابل در اصفهان