کابل مفتول ، در اصطلاح به کابلی گفته می شود که به صورت تک رشته ای ، رسانا و هادی می باشد و از فلزی مانند مس ساخته می شود که پوشش عایقی سطح آن
انواع کابل کاربرد کابل های مختلف مقالات تخصصی سیم و کابل مقایسه کابل ها

کابل مفتول چیست؟

کلمه مفتول به معنی تافته و تاب داده شده است. اما در بحث صنعت و آهن آلات، مفتول معنای متفاوتی دارد. کابل مفتول ، در اصطلاح به کابلی گفته می شود که به صورت تک رشته ای ، رسانا و هادی می باشد و از فلزی مانند مس ساخته می شود که پوشش عایقی سطح آن را فرا گرفته است. در این سیم پلیمری از جنس PVC به کار رفته است. این سیم به دو صورت تولید می شود سیم خشک یا سیم ثابت.

سیم خشک را در سیم کشی های تابلوهای تبلیغاتی و توزیع کننده های برق استفاده می کنند که جریان برق را از خود عبور می دهد سیم ثابت غیر قابل انعطاف می باشد و در لوله ها و زیر گچ ها مورد استفاده قرار می گیرد. سیم های مفتولی می توانند ولتاژ نامی بین 300 تا 500 ولت را در مقاطع 0.5 و 0.75 و یک میلی متر مربع داشته باشند.

برای سیم هایی که بیش از یک میلی متر مربع باشد ولتاژ نامی 450 و 750 ولت در نظر گرفته می شود. در مورد سایز سیم مفتول یابد گفت : قطر مفتول تک رشته براساس سایز سیم از 1.13 میلی متر (برای سیم سایز 1 ) تا 3.57 میلی متر ( برای سیم سایز 10 ) متغیر است، به علت خشکی زیاد از حد و عدم قوس پذیری مفتول و مواردی دیگر، معمولا برای مقاطع بالاتر (سطح مقطع بالاتر از 10 میلی متر مربع ) از این نوع سیم استفاده نمی گردد.

کاربرد کابل مفتول

سیم مفتول که به نام های سیم غیر قابل انعطاف ، سیم نصب ثابت و یا سیم خشک نیز شناخته می شود بطور عمده برای استفاده در سیم کشی داخلی تابلوها و توزیع کننده های برق مناسب است . همپنین به کارگیری سیم مفتولی ( سیم غیر قابل انعطاف ، سیم نصب ثابت یا سیم خشک ) در داخل لوله ها و زیر گچ مجاز است . البته سیم های نصب ثابت با هادی تابیده منظم را می توان به عنوان اتصالات تابلوهای کنترل ، در ساخت دسته سیم و نیز الکترونیک صنعتی به کار برد .

انواع سیم مفتول

سیم های مفتولی بر اساس ولتاژ نامی به دو گروه تقسیم می گردند :

 • سیم های مفتولی دارای ولتاژ نامی ۵۰۰/۳۰۰ ولت
 • سیم های مفتولی دارای ولتاژ نامی ۷۵۰/۴۵۰ ولت

هادی سیم های مفتولی مطابق با الزامات استاندارد ملی مربوطه می بایستی کلاس ۱ ( هادی تک مفتولی ) و یا کلاس ۲ ( هادی نیمه افشان ) باشد.

مهمترین ویژگی های کابل مفتولی چیست

شایان ذکر است که در ساختار کابل مفتولی بخش های مختلفی مانند روکش نهایی، پوشش میانی، روکش جدا کننده، زره فلزی، حفاظ، عایق و هادی وجود دارد. بر این اساس، موادی که قابلیت انتقال جریان را داشته و دارای رسانایی بالایی هستند، به عنوان هادی شناخته می شوند. از بهترین هادی ها میتوان به متریالی مانند آلومینیوم و مس اشاره نمود. از دیگر قسمت های تشکیل دهنده کابل مفتولی، عایق بوده که به علت برخورداری از خاصیت رسانایی صفر، مانع از عبور جریان برق از خود می شود.

استاندارد مرجع کابل مفتول

کلیه سیم های مفتولی ( سیم های غیر قابل انعطاف ، سیم های نصب ثابت و یا سیم های خشک ) با ولتاژ نامی ۵۰۰/۳۰۰ ولت و سطح مقطع 0.5 ، 0.75 ویا ۱ میلیمتر مربع می بایستی مطابق با الزامات استاندارد ملی ایران به شماره ISIRI(607)05 و یا استاندارد بین المللی ۶۰۲۲۷ IEC 05 تولید و عرضه گردند .

سیم های غیر قابل انعطاف ، سیم های نصب ثابت و یا سیم های خشک با ولتاژ نامی ۷۵۰/۴۵۰ ولت و سطح مقطع بیش از ۱ میلیمتر مربع مطابق با الزامات استاندارد ملی ایران به شماره ISIRI(607)01 و یا استاندارد بین المللی ۶۰۲۲۷ IEC 01 تولید می گردند .

کابل مفتول ، در اصطلاح به کابلی گفته می شود که به صورت تک رشته ای ، رسانا و هادی می باشد و از فلزی مانند مس ساخته می شود که پوشش عایقی سطح آن

رنگ بندی سیم های غیر قابل انعطاف ، سیم های نصب ثابت و یا سیم های خشک مطابق با درخواست مشتری می باشد . این نوع از محصولات بصورت بسته بندی حلقه در کیسه و نیز بر روی قرقره قابل تحویل می باشند .

نامگذاری انگلیسی سیم مفتول

NYA نام کابل مفتول در روش کد گذاری سیم ها و کابل های برق با حداکثر ولتاژ ۷۵۰/۴۵۰ ولت ، مطابق با استاندارد VDE می باشد .

بر اساس این روش کدگذاری N نشان دهنده نام گذاری بر اساس استاندارد VDE ، Y نشان دهنده این است که مواد عایقی به کار رفته در ساختمان سیم مفتولی از جنس پلیمر پی وی سی می باشد. البته سیم های مفتولی مطابق با الزامات مندرج در استانداردCENELEC HD 361 نیز بر اساس ولتاژ نامی به صورت H05V-U ونیز H07V-U نام گذاری می گردند .

در مورد سیم انواع سیم های افشان می توان گفت:

  • سیم های افشان با ولتاژ نامی ۵۰۰-۳۰۰ ولت که در نصب داخل لوله و قسمت زیرین و رویی گچ و لوله های خرطومی بکار گرفته می شود.
  • سیم های افشان با ولتاژ نامی ۷۵۰-۴۵۰ ولت که می توانند برای حفاظت سیستم های روشنایی و محیط های خشک استفاده شوند.
  • همچنین در مورد این نوع کابل می توان گفت هادی کابل های افشان باید با توجه به الزامات استاندارد از نوع کلاس ۵ یا کلاس ۶ باشند.

تفاوت کابل افشان و کابل مفتول

از جمله تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • یکی از تفاوت های کابل افشان و کابل مفتولی انعطاف پذیری این دو کابل است. در کابل هادی افشان با توجه به ساختار رشته ای آن انعطاف پذیری بیشتری را نسبت به کابل مفتولی داریم که این مهمترین تفاوت این دو سیم و کابل می باشد.
 • دومین تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی ، اختلاف مقاومت اهمی این دو سیم و کابل اشاره کرد که مقاومت اهمی در نمونه کابل هادی مفتولی کمی بیشتر از کابل افشان است. این مقاومت ها ناشی از پیچش رشته ها و طول کابل ها می باشد.
 • تفاوت دیگر کابل افشان و کابل مفتولی در برابر خوردگی است، با توجه به مشاهده عملکرد این دو سیم و کابل، باید گفت کابل مفتولی مقاومت بیشتری را در برابر خوردگی دارد.
 • با توجه به موارد مذکور ، کابل های افشان و مفتولی در کاربرد نیز با یکدیگر تفاوت دارند. به عنوان مثال کابل افشان به علت انعطاف پذیری بیشتر، می تواند عملکرد بهتری برای ماشین آلات و تابلوهای فرمان داشته باشد ولی با توجه به مقاومت کمتر کابل مفتولی، استفاده از این نوع کابل در سطح مقطع های بزرگتر، ارجحیت دارد.
 • هزینه تمام شده برای کابل مفتولی کمتر از کابل افشانی است.
 • استفاده از کابل های مفتولی به علت رشته های کمتر و یک رشته ای بودن هادی آن، احتمال اتصالی را کاهش می دهد.
 • کابل های افشان با توجه به خاصیت شکل پذیری، نمی شکنند.

سیمکان ، بزرگترین تولید کننده انواع سیم و کابل در استان اصفهان