کلید حفاظت جریان نشتی RCD چیست؟ کلید جریان نشتی که به اختصار RCD یا RCBO نامیده می شود و اشتباها با اصطلاح محافظ جان شناخته شده است؛
استاندارد مقالات تخصصی سیم و کابل

کلید حفاظت جریان نشتی RCD چیست؟

کلید حفاظت جریان نشتی RCD چیست؟ کلید جریان نشتی که به اختصار RCD یا RCBO نامیده می شود و اشتباها با اصطلاح محافظ جان شناخته شده است؛ کلیدی است که با مقایسه جریان های فاز و نول، اختلاف جریان فاز و نول را با استفاده از یک ترانسفورماتور با هسته چنبره ای محاسبه کرده و در صورتی که اختلاف جریان وجود داشته باشد (برایند جریان فاز و نول عددی به غیر از صفر شود.)، مدار را قطع می کند.

یکی از دلایل ایجاد این اختلاف جریان، به وجود آمدن مسیری برای برگشت جریان می باشد. (به عنوان مثال اتصال فاز با بدنه فلزی دستگاه برقی). در این شرایط جریان های نشتی توسط فیوزها یا کلیدهای مینیاتوری شناخته نمی شوند و اگر مدار قطع نگردد ممکن است اتفاقاتی نظیر آتش سوزی و برق گرفتگی رخ دهد. در صورتی که کلید محافظت نشتی جریان (کلید محافظ جان) استفاده گردد مدار ظرف چند صدم ثانیه، نشتی جریان را شناسایی و قطع خواهد کرد.


انواع تیپ RCDها بر اساس نوع جریان اتصال کوتاه:

تیپ AC: در صورتی که جریان سینوسی باشد، بدون در نظر گرفتن جریان نشتی ناگهانی و یا تدریجی عکس العمل نشان می دهد.
تیپ A: در صورتی که جریان سینوسی یا پالس های DC باشد، بدون در نظر گرفتن جریان نشتی ناگهانی و یا تدریجی عکس العمل نشان می دهد.
تیپ B: در صورتی که جریان سینوسی، DC یا پالس DC باشد، بدون در نظر گرفتن جریان نشتی ناگهانی و یا تدریجی عکس العمل نشان می دهد.


انواع طبقه بندی کلید حفاظت جریان نشتی RCD:

  • بدون تاخیر آنی
  • نوع تاخیری (تیپ S)

انواع کلید محافظ جریان نشتی

کلید محافظ جریان نشتی شامل دو نوع RCCB و RCBO است.

کلید RCCB:

کلید RCCB؛ کلید جریان نشتی است، که در برابر جریان نشتی عکس العمل نشان می دهد و عملکردی مطابق توضیحات بالا دارد.

کلید RCBO:

کلید RCBO؛ کلیدی است که علاوه بر جریان نشتی در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه هم واکنش نشان می دهد و عملکردی مطابق توضیحات بالا دارد و به این نوع کلیدها کلید ترکیبی یا RCBO گفته می شود.

کلید حفاظت جریان نشتی RCD چیست؟ کلید جریان نشتی که به اختصار RCD یا RCBO نامیده می شود و اشتباها با اصطلاح محافظ جان شناخته شده است؛

کلید حفاظت جریان نشتی RCD و RCCB و RCBO در چیست؟

کلید جریان نشتی نوعی کلید است که با مقایسه جریان سیم‌های رفت و برگشت، در صورتی که اختلافی بین جریان رفت و برگشت وجود داشته باشد، مدار را قطع می‌کند. در حالت عادی در مدارهای الکتریکی، جریان رفت با جریان برگشت برابر است، اما اگر به هر دلیلی جریان بین سیم فاز و نول (در مدارهای تکفاز) اختلاف داشته باشد کلید جریان نشتی یا کلید محافظ جان عمل خواهد کرد.

وجود این اختلاف ممکن است بر اثر اتصال بدنه یکی از دستگاه‌ های الکتریکی باشد که در آن جریان الکتریکی به جای برگشتن از راه سیم نول از راه زمین به منبع برمی‌گردد که اصطلاحاً می‌گویند جریان نشت پیدا کرده است. این دستگاه جریان‌های نشتی کوچکی را که توسط فیوز شناسایی نمی‌شوند اما می‌توانند زمینه‌ساز آتش‌سوزی یا برق‌گرفتگی شوند شناسایی و مدار را در چند دهم یا صدم ثانیه قطع می‌کند.

کلید محافظ جان، برای قطع مدار در برابر اضافه‌بار و اتصال‌کوتاه طراحی نشده است.گونه دیگری از این کلیدها که افزون بر جریان نشتی به اضافه‌بار هم واکنش نشان می‌دهند RCBO یا کلید نشتی جریان ترکیبی نامیده می‌شوند.

سیمکان ، تولید کننده انواع سیم و کابل در استان اصفهان